Грижа за кожата след почистване на лицето: няколко правила
Професионалното почистване на лицето е една от водещите услуги в света на красотата и здравето на кожата. Тази процедура има за цел да подобри състоянието на кожата, да премахне старите клетки, да се справи със запушените пори, комедоните и акнето. Дори и най-нежните техники за почистване могат да направят кожата по-податлива на външни дразнители, поради което адекватните грижи у дома за бързо възстановяване са изключително важни. Грижата за лицето след почистването е също толкова важна, колкото и самата процедура.
Критерии за прочистване
Кожата се обновява ежедневно, но невинаги старите клетки се отстраняват напълно от повърхността ѝ. Различни фактори, включително ултравиолетовата радиация, възрастта, заболяванията или генетиката, могат да попречат на естествения процес на обновяване. Излишните мъртви клетки могат да доведат до загуба на здравословен тен, лющене, засилено възпаление и по-изразени бръчки. Специализираното почистване от професионалист може да отстрани тези недостатъци. Процесът на почистване обикновено се състои от няколко етапа и се извършва с минимален дискомфорт за пациента. След първия сеанс специалистът дава препоръки за грижа за кожата в домашни условия, включително:
- Изключване на излагането на лицето на агресивни химически и механични агенти през първите 24 часа;
- Избягване на вани, солариуми и масажи на лицето до пълното възстановяване;
- преустановяване на употребата на продукти, съдържащи алкохол;
- използване на минерална вода и настойки от лечебни билки като лайка и невен за измиване;
- Интензивно овлажняване с кремове, съдържащи алое вера, пантенол, хиалуронова киселина и други овлажняващи съставки;
- Използване на успокояващи и овлажняващи маски.
- Спецификата на грижата варира в зависимост от вида на процедурата за почистване.
Грижи след механично почистване
Този метод за борба с акнето и комедоните е доста интензивен. Специалистът почиства ръчно кожата след нейната подготовка. Процедурата завършва с нанасяне на успокояваща маска.
Основните рискове са възможни възпаления и белези, което изисква внимателни грижи по време на възстановителния период от 5-7 дни. Грижата за лицето след механичното почистване трябва да включва редовно третиране с антисептици без алкохол и използване на успокояващи компреси за намаляване на отока.
След химически пилинг
Използването на плодови киселини за почистване на лицето е една от най-новите тенденции в козметиката. Този нежен метод помага за разтваряне на старите клетки и почистване на порите, като облекчава акнето и подобрява структурата на кожата. Освен това процедурата помага в борбата с признаците на стареене, като активира производството на колаген и еластин, изглажда бръчките и намалява пигментацията.
Грижата за кожата след химически пилинг изисква специални продукти, тъй като киселините повишават чувствителността към слънцето. Необходимо е да се използва слънцезащитен крем с SPF 30 или по-висок.
След почистване с ултразвук
Този метод е безболезнен и не причинява травма на кожата. Ултразвуковите вълни спомагат за отстраняване на излишния себум и замърсяванията, като стимулират обновяването на кожата, което спомага за намаляване на бръчките и активира синтеза на колаген и еластин. Ограничението на метода е повърхностното му действие. По време на възстановителния период се препоръчва използването на продукти за измиване с неутрално pH, допълнително почистване с продукти без алкохол и активно овлажняване на кожата с маски.
След лазерно почистване
Лазерното лечение осигурява дълбоко проникване и отстраняване на горния слой на кожата заедно с проблемите. Процедурата има подмладяващ ефект, но изисква 3-5 дни за възстановяване, през които е важно да се избягва слънчевата светлина и да се гарантира, че кожата е адекватно овлажнена. При комбинирано почистване трябва да спазвате препоръките за всеки прилаган метод. До пълното възстановяване си струва да се въздържате от декоративна козметика, да избягвате продукти, съдържащи алкохол, да предпазвате кожата от ултравиолетови лъчи и механични увреждания.